REPETITION/S: Performance and Philosophy in Ljubljana
REPETITION/S: Performance and Philosophy in Ljubljana

Program

REPETITION/S:

Performance and Philosophy in Ljubljana

INTERNATIONAL CONFERENCE

University of Ljubljana – Faculty of Arts
City Museum of Ljubljana
September 21 – 24, 2016

Organized by Gregor Moder, Bara Kolenc, Anna Street, and Ben Hjorth, in partnership with the Aufhebung – International Hegelian Association, the Museum and Galleries of Ljubljana – City Museum of Ljubljana, the Research Centre of the Slovenian Academy of Sciences and Arts, MG+MSUM, the Kino Šiška Centre for Urban Culture, Kud Pozitiv, DIC, the Research Unit in European Philosophy of Monash University, the University of Paris-Sorbonne and their research laboratories PRITEPS and VALE, Dance Theatre Ljubljana, and the Performance Philosophy network.

Locations

FA = Faculty of Arts, Aškerčeva 2
CM = City Museum (Mestno Musej), Gosposka 15
MMA = Museum of Modern Art (Moderna Galerija), Tomšičeva 14
FA002 = Faculty of Arts, lecture theatre no. 2 on ground floor
FA415 = Faculty of Arts, lecture room 415 on 4th floor
FA325 = Faculty of Arts, lecture room 325 on 3rd floor
PTL = Dance Theatre Ljubljana, Prijateljeva 2
KT = Kreatorij Theatre, DIC, Poljanska 26
Pritličje = Pritličje bar, Mestni trg 2
Kino Šiška Centre for Urban Culture, Trg prekomorskih brigad [see map]

Wednesday, September 21st

18:00 – 19:30 Registration (Location / Museum of Modern Art [MMA])

19:30 – 20:00 Informance (Location / MMA)

Zupančič::Turšič::Živadinov - AKTUATOR: 2016

20:00+ Reception and Welcome [catered] (Location / MMA)

Thursday, September 22nd

8:30 – 9:30 Registration and coffee (Location / Faculty of Arts [FA] Foyer, University of Ljubljana)

9.30 - 10.00 Opening remarks from the Organizing Committee (Location / FA 002)

10:00 – 11:00 Morning Lecture (Location / FA 002)
Mladen Dolar (University of Ljubljana)

“Staging Concepts”

Chair: Bara Kolenc (University of Ljubljana)

11:00 – 11:30 Session Break

11:30 – 13:00 Parallel Sessions I

Session 1 Comedy and Tragedy (Location / City Museum [CM], Conference Room)
Chair: Mischa Twitchin (Queen Mary, University of London)

1/ Ramona Mosse (Free University Berlin) and Anna Street (University of Paris – Sorbonne)
“Repetition in Tragedy and Comedy: Un/Masking the Surface”
2/ Kate Katafiasz (Newman University, Birmingham)
Repetition Beyond, Or Behind, Representation”
3/ Anna Bromley and Michael Fesca (Artists)
Sharing Jokes, Laughing, Grooving -  Awkward Repetitions”  (performance)

Session 2 Repetition and Language (Location / CM, Workshop Space)
Chair: Ben Hjorth (Monash University)

1/ Geoff Boucher (Deakin University)
Hysterically Funny: Austin After Lacan”
2/ Noah Holtwiesche (Neue Wiener Gruppe/Lacan-Schule)
To Be Announced”  (performance lecture)

Session 3 Performing deconstruction: ‘beyond representation' (Location / FA 415)
Chair: Martin Harries (University of California, Irvine)

1/ Joel White (King's College London) 
Le Théâtre de la cruauté et la clôture de la représentation”
2/ Angelika Seppi (Humboldt-Universität, Berlin)
“Quasi-Mimetics and The Economy of Exchange”
3/ Thomas Mercier (King’s College, London)
“The Force of the Event: Queer Performativity and Repetition in Austin, Butler and Derrida”

11:30 – 12:30 & 13:15 – 14:15 Performance [catered] (Location / CM, Revolucionist Café)

Emilie Gallier (University of Coventry) and Tilman Andris (Magician)
“Trouble Wit: Magic and Choreography at the Table”

13:00 – 14:30 Lunch Break

14:30 - 17:30 Workshop (Location / CM, Workshop Space)

Leja Jurišič 
“Duration and repetition” 

14:30 – 16:00 Parallel Sessions II

Session 1 Nietzsche: repetition/s of sovereignty and slavery (Location / FA 325)
Chair: Susan Bernstein (Brown University)

1/ Zohar Frank (Brown University)
“Rehearsing Petitioning: Repetition and the Potential for Sovereignty”
2/ Bree Wooten (European Graduate School)
“Nietzsche: The Antichrist, After The Eternal Return”
3/ Alireza Taheri (HamAva Psychoanalytic Institute, Iran)
“From the Law as Representation to the Law as Repetition: Breaking the Spell of the Slave Revolt in Morality”

Session 2 Repetition/s of political economy (Location / CM, Conference Room)
Chair: Anna Street (University of Paris - Sorbonne)

1/ Mauricio Gonzalez (Goethe-University in Frankfurt)
“Benjamin on Repetition and Freedom”  
2/ Sami Khatib (American University of Beirut)
“Anti-Sisyphus: Capitalism and Repetition”
3/ Clare Foster (University College London)
“Recognition Capital”

Session 3 "Re-Hegelize yourselves!" (Location / FA 415)
Chair: Martin Hergouth (University of Ljubljana)

1/ Goran Vranešević (University of Ljubljana)
“Of Dreams, Dogmas and Speculations”
2/ Ben Hjorth (Monash University)
“'The curtain must eventually fall': from Kant’s theatre to Hegel’s performance”
3/ Christopher Wallace (Monash University) 
“A Mouthful of Dissonance: The Way-Out [Ausweg] of the Way-Out [Ausgang] in Hegel”

16:00 – 16:30 Coffee Break (Location / CM, Revolucionist Café)

16:30 – 18:00 Parallel Sessions III

Session 1 Cultural repetition/s in contemporary philosophy (Location / CM, Conference Room)
Chair: Justin Clemens (University of Melbourne)

1/ Eszter Horváth (Université Pázmány Péter, Budapest)
“On Performance and Representation”
2/ Peter Klepec (Scientific Research Centre, Slovenian Academy of Arts and Sciences)
“Badiou on Repetition”
3/ Sigi Jöttkandt (University of New South Wales)
"’By a route obscure and lonely’: Repetition and Inscription in Europe's Dream-Land”

Session 2 Word/Play: Re-staging Shakespeare and Beckett (Location / Dance Theatre Ljubljana [DTL])
Chair: Ramona Mosse (Free University Berlin)

1/ Erik Bryngelsson and Karl Sjölund (Yak Kallop)
“Unless Hamlet”  (performance)
2/ Martin Harries (University of California, Irvine)
“Repeating Beckett’s Play”  

Session 3 Literary repetition/s (Location / FA 415)
Chair: Miklavž Komelj (poet)

1/ Polona Tratnik (Alma Mater Europaea - Institutum Studiorum Humanitatis)
“Hansel and Gretel: Repetition – Event – Context”
2/ Nadia Bou Ali (American University of Beirut)
“The Fate of That Which is Written: or How Literature Is Transformed Into Debris”
3/ Eleanor Weber (Writer)
“Seeing Her Voices: Rehearsing Alejandra Pizarnik”  (performance lecture)

18:00 – 18:30 Session Break 

18:30 – 20:00 Evening Conversation (Location / CM, Foyer)
Samo Tomšič (Humboldt University Berlin) and 
Oxana Timofeeva (European University at St Petersburg)

“Libidinal Economies of Crises”

Chair: Gregor Moder (University of Ljubljana)

20:00 – 21:00 Dinner [catered] (Location / CM)

20:30 – 22:00 Exhibition Opening: "Retorika - The Moment After" (Location / CM, Vžigalica Gallery)
Bara Kolenc (Artist) and Atej Tutta (Artist) 

22:00+ PRITLIČJE EVENING/NIGHT GATHERING
Screening of “Quotedious” (video installation) 
fil ieropoulos (Buckinghamshire New University)

Friday, September 23rd

9:30 – 10:00 Registration and Coffee (Location / FA Lobby)

10:00 – 11:00 Morning Lecture (Location / FA 002)
Keti Chukhrov (Russian State University for the Humanities)

"Repetition as the Performative Syndrome of Crisis" 

Chair: Miklavž Komelj (poet)

11:00 – 11:30 Session Break 

11:30 – 13:00 Parallel Sessions IV

Session 1 Remembering, repeating, performing: psychoanalysis (Location / FA 415) 
Chair: Gregor Moder (University of Ljubljana)

1/ Michaela Wünsch (University of Vienna) 
“Repetition, Memory and Remembrance in Psychoanalysis and Art”
2/ Jingchao Ma (Villanova University)
“Return with the Other: Primary and Secondary Narcissism in Freud, Lacan, and Kristeva”
3/ Michael Friedman (Humboldt University in Berlin) 
“On a Repetition Inscribed on a Torus: Beginning of a Lacanian Mathematics”

Session 2 The double and the serial (Location / CM, Conference Room) 
Chair: Clare Foster (University College London)

1/ Bara Kolenc (University of Ljubljana)
“The Four Matrices of Repetition: Deflation, Reformation, Inflation, Production”
2/ Rachel Aumiller (Villanova University, Oxford University)
“Twice Two: The Repetition of Nothing in Tetradic Dialect”
3/ Kiri Sullivan (University of Melbourne)
“Repetition and the Temporal Double in Cinema”

Session 3 Repetition in Dance (Location / FA 325
Chair: Amelia Kraigher (Maska)

1/ Pia Brezavšček (University of Ljubljana)
“Repeating the Unrepeatable Presence in Dance Improvisation”
2/ Katerina Paramana (Brunel University London)
“Returning to The Show: Repetition and the Construction of Spaces of Decision, Affect, and Creative Possibility”
3/ Timmy De Laet (University of Antwerp, Belgium)  
“Variations of Repetition A Philosophical Reading of Jérôme Bel’s Citational Practice”

11:30 – 13:00 Performance / Workshop (Location / CM Foyer)

Matthew StrotherNathaniel Whitfield (The Enacted Thought, Princeton)
“Pulling Imaginary Teeth”  (performance / improvised conversation)

11:30 – 12:30 & 13:15 – 14:15 Performance [catered] (Location / CM, Revolucionist Café)

Emilie Gallier (University of Coventry) and Tilman Andris (Magician)
“Trouble Wit:Magic and Choreography at the Table”

13:00 – 14:30 Lunch Break

14:30 – 16:00 Parallel Sessions V

Session 1 Anatomy of a performer (Location / CM, Foyer)
Chair: Kate Katafiasz (Newman University, Birmingham)

1/ Philip Watkinson (Queen Mary University of London)
“‘I will feel like the only keeper of the past’: Postdramatic Repetition and Deborah Pearson’s The Future Show
2/ Richard Pettifer (Artist & writer)
“Artist Development”  (performance lecture)

Session 2 Repetition and the senses (Location / CM, Conference Room)
Chair: Bara Kolenc (University of Ljubljana)

1/ Serap Erincin (Louisiana State University)
“Polaroid”  (performance)
2/ Mirt Komel (University of Ljubljana)
“Repeating Touch in the Town of Goga”
3/ Patrick Ward (Artist) 
“Possibility of Foam”  (audiovisual performance)

Session 3 Repetition and death (Location / FA 325)
Chair: Anna Street (University of Paris - Sorbonne)

1/ Tomaž Toporišič (University of Ljubljana) 
“The tensions between repetition and representation in contemporary theatre and drama (Oliver Frljić and Simona Semenič)”
2/ Sandrine Schiller Hansen (KU Leuven, Belgium)
“Juggling the Necrotic Bone: A Meditation on the Fate of Repetition and the Death Drive”
3/ Naomi Toth (Université de Paris Ouest Nanterre)
“Echoing Last Words”

16:00 – 16:30 Coffee Break (Location / CM, Revolucionist Café)

16:30 – 18:00 Parallel Sessions VI

Session 1 Performing habit (Location / CM, Conference Room)
Chair: Bara Kolenc (University of Ljubljana)

1/ Gary Peters (York St John University) 
“Contraction and Contemplation: Deleuze and Malabou on Habit within the Context of Improvised Performance”
2/ Julie Reshe (Global Centre of Advanced Studies, USA)
“Peculiarities Pursued with Fatigue and Passion”
3/ Katja Kolšek (University of Ljubljana) 
“Repetition and Redoubling”

Session 2 Repetition in Kierkegaard (Location / FA 415)
Chair: Sigi Jöttkandt (University of New South Wales)

1/ Susan Bernstein (Brown University)
“Reading and Writing in Kierkegaard – Repetition with Difference”
2/ Tone Dandanell (Aarhus University in Denmark)
“The Wonder of Repetition” 
3/ Michael O’Neill Burns (University of the West of England, Bristol)
“What’s the Diff’rence? Repetition and Fracture in Kierkegaard, Lacan, and J Dilla”  

Performance & Discussion: Repetition and the law 

Vanessa Place (Artist, poet, lawyer)
“Botched Execution”  (vocal-sound performance)

Morey Williams (Villanova University)
“Repetition & Docility’s Undoing: The Failure of Disciplining Practices Performed On the Female Carceral Subject” 

Discussion moderated by Naomi Toth (Université de Paris Ouest Nanterre)

18:00 – 18:30 Session Break 

18:30 – 19:30 Evening Conversation (Location / CM, Foyer)
Freddie Rokem (Tel Aviv University) 

“Repetition and Interruption: Benjamin and Brecht”

Chair: Anna Street (University of Paris - Sorbonne)

20:00+ Dinner Break

Concert: 7th Anniversary of Kino Šiška: Koala Voice + Noair + MRFY (Location / Kino Šiška Centre for Urban Culture)

Saturday, September 24th

9:30 – 10:00 Registration and coffee (Location / FA Lobby)

10:00 – 11:00 Morning Lecture (Location / FA002)
Bojana Kunst (Justus Leibig University Giessen) 

“The Loop of Time: Rhythm Politics and the Poetics of Performance”

Chair: Aldo Milohnić (University of Ljubljana)

11:00 – 11:30 Session Break 

11:30 – 13:00 Parallel Sessions VII

Session 1 Repetition and ‘the act’ (Curated panel) (Location / FA 415)
Chair: Ben Hjorth (Monash University)

1/ Amanda Holmes (Villanova University)
2/ Jan Sieber (Universität der Künste Berlin) 
3/ Alexi Kukuljevic (University of Applied Arts Vienna)

Session 2 Repetition, genesis, metamorphosis (Location / CM, Foyer)
Chair: Tomaž Grušovnik (University of Primorska)

1/ Stefan Apostolou-Hölscher (Academy of Fine Arts, Munich)
“Non-conceptual Differences, Intensity, and The Idea of Genesis in Deleuze´s Difference and Repetition and
Kant´s Aesthetics”
2/ Jordan Skinner (Central European University)
"Change and Repetition"
3/ Bojan Anđelković (YugoTranslate Institute / Radio Student Institute) "The Philosophy and its Double: On Nietzsche’s and Deleuze’s Theatrum Philosophicum and the Theatre of Repetition of Živadinov’s Noordung Cosmokinetic Cabinet"

Session 3 Performing repetition (Location / FA 325) 
Chair: Anna Street (University of Paris - Sorbonne)

1/ Pamela Bianchi (University of Paris 8)
“The Repetition of Difference: Time and Space in Contemporary Performance Art”
2/ Mischa Twitchin (Queen Mary, University of London)
“What Gets Differentiated – Or Repeated – In an ‘Ontology of Performance’?”
3/ Jakob Rosendal (Aarhus University, Denmark)
“Serial Girl – On the Repetition Compulsion of an Art Historical Motif”

13:00 – 14:30 Lunch Break 

14:30 – 16:30 Parallel Sessions VIII

Session 1 Hegel, again (Location / FA 415)
Chair: Martin Hergouth (University of Ljubljana)

1/ Søren Rosendal (Aarhus University, Denmark)
“Poetico-Scientific Repetitions: What Hegel talks about when he talks about Truth”
2/ Rasmus Ugilt (Aarhus University, Denmark)
“Hegel's Excess”
3/ Gregor Moder (University of Ljubljana) 
“Hegel’s Logic of Pure Being and Rhetorical Repetition” 

Session 2 Repetition in new media technologies (Location / CM, Conference Room)
Chair: Bara Kolenc (University of Ljubljana)

1/ Serap Erincin (Louisiana State University)
“Phenomenologies of Performing Repetition: The Real, the Mediated, and the Multiplied in TWG’s Poor Theatre”
2/ Katarina Peović Vuković (University of Rijeka, Croatia)
“Repetition and a Machine” 
3/ Mark Horváth (Eötvös Loránd University) and Adam Lovasz (Eötvös Loránd University)
“Absentology Collective: Programming the Vicious Circle”
4/ Alfie Bown (HSMC, Hong Kong)
“The PlayStation Dreamworld: Automatism and Videogames”

Session 3 Performing identity: history repeating (Location / FA 325)
Chair: Tomaž Grušovnik (University of Primorska)

1/ Micha Braun (Leipzig University) 
“Repetition and Recurrence: On Artefacts & Bodies as Agents of Differentiation in Contemporary Polish Visual Art”
2/ Kseniya Kapelchuk (European University in St. Petersburg)
“Repetition and Historicity: Change, Cycle, Revolution”
3/ Dorota Sosnowska (University of Warsaw Institute of Polish Culture)
“Halka/Haiti - White Archive, Black Body? Reenactment and Repetition in the Polish-Colonial Context”
4/ Lucas Ballestín (New School for Social Research, New York)
“Hipster Politics: Retreat, Repetition, and Disavowal”

 

16:30 – 17:00 Coffee Break (Location / CM, Revolucionist Café)

17:00 – 18:30 Closing Conversation (Location / CM, Foyer)
Alenka Zupančič (Philosophical Institute, Scientific Research Centre) and 
Justin Clemens (University of Melbourne) 

“End of History, End of Art”

Chair: Peter Klepec (Scientific Research Centre, Slovenian Academy of Arts and Sciences)

18:30 – 19:00 Closing Drinks (Location / CM)

19:00 – 20:30 Dinner Break

Closing Performances (Location / Kreatorij Theatre)

20:30 – 21:30 "The Collected Works of Victor Bergman" 
Romanie Harper, Brian Lipson, Aaron Orzech, James Paul (The Family)

21:45 – 22:45 “Remake”
Gareth Davies, Thomas Henning, Eloïse Mignon, Eryn Jean Norvill (The Collective) 

23:00+ Closing Party (Location / Pritličje)

Ongoing program (September 22 through 24)

Kristina Hagström-Ståhl (Gothenburg University)
“The Talking Cure" (sound installation)

Urban Ksaver Kmet (Researcher & artist), Kai Simon Stöger (Dancer & choreographer) & Jasmina Založnik (University of Aberdeen)
“B-Mapping” (performance workshop)

Luca Resta (Artist)
“Superposition” (performance / visual installation)